RB: Takové byly letošní hody - první série fotek, bude následovat ještě druhá a třetí... (24. červenec)

Tak toto jsou první fotky letošních hodů. Co k nim připsat? Snažil jsem se vybírat především fotky barevné, veselé, bezprostřední, takové, které přiblíží hody i tomu, kdo je neprožil. Bohužel jsem nefotil mnoho, musel jsem se věnovat rodině, proto jsem vlastně fotil jen třikrát v krátkém čase - v kostele na mši, před domem dvou stárků a nakonec na hřišti.

Do kostela se mi ráno vůbec nechtělo, vstal jsem navíc pozdě, ale nakonec jsem přece jen na ranní mši uháněl. Nefotím v kostele rád, vždy mám zvláštní pocit nepatřičnosti, navíc jsem přesvědčen, že víra a návštěva kostela patří k vůbec nejitimnějším chvílím člověka, při kterých by neměl být rušený. Chtěl jsem ale zachytit pro budoucnost i samotné hodaře něco z prostředí i atmosféry, která tady bývá opravdu velmi působivá. Zvláště, když letošní chasa byla co do počtu rekordní a nemusí se už nikdy opakovat.

Někteří z hodařů se na tyto první fotky nedostali, náhoda chtěla tomu, že mi třeba zrovna nepřeběhli před objektivem, nebo se mi jejich fotka nepovedla, případně třeba někdo za nimi zavřel zrovna při focení oči. Chybí i starší stárka, která nebyla z focení nijak nadšená (diplomaticky řečeno), a tak jsem se rozhodl, že ji fotit nebudu.

Další fotky přidám na stránky snad v příštích dnech. Jinak tyto vybrané fotky i mnohé další dám na CD Petrovi Radochovi, kde budou komukoliv k dispozici. Případně si fotky stáhněte ze stránek - jak už to ostatně mnozí dělají.

To by bylo všechno, k hodám se ještě vrátím textem, který už bude přímo o hodách, o jejich průběhu, i o tom, co letošní hody vlastně o naší Lhotě řekly.

Už teď bych ale rád připomenul, že zájem o hody (ale nejen o ně) je ve Lhotě opravdu velký. Co by za to mnohé okolní vesnice - i podstatně větší - daly! Můžeme se jen radovat, že tolik mladých má ve Lhotě zájem o tradice, a že mnozí další kolem nich mají chuť jim vše potřebné připravit. Jak už jsem napsal na jiném místě stránek - nic není automatické a věčné, tedy ani tak "honosné" hody. Doufejme, že lhotská "věčnost" bude mít ještě dlouhé trvání.

RB